Pravljenje Ugovora o delu nije nikakva mudrost. Potrebno je ispoljiti minimum kreativnosti, i sačiniti ga u skladu sa zakonskim normama, pošto propisana forma ne postoji. Ugovor o delu obavezno mora da sadrži sledeće stvari/podatke:
- Podatke u vezi naručioca posla
- Podatke/identifikaciju pružaoca usluga
- Bliži opis posla, početak, završetak
- Činjenice u vezi primopredaje posla, kao dokaza da je posao zaista i izvršen
- Podatke šta u slučaju da postoje manjkavosti kod izvršenog posla
- Datum početka, rok trajanja, datum završetka posla, cenu posla i način i dinamiku plaćanja
Ugovarači se moraju rukovoditi i načelima da se Ugovor o delu može zaključiti samo za poslove izvan osnovne delatnosti naručioca posla. Primera radi ukoliko se preduzeće bavi štampanjem nemoguće je angažovati lice na poslovima štampanja po osnovu Ugovora o delu, jer je štampanje osnovna delatnost preduzeća-naručioca posla.
Ugovor o delu se može zaključiti sa svakim poslovno sposobnim licem(i penzionerom ako nije invalidski), na istim poslovima do 120 dana godišnje.
Treba voditi računa o poreskom aspektu cele priče jer se naručiocu posla više isplati da po Ugovoru o delu angažuje lice koje je već negde socijalno osigurano.
Ugovor o delu nije radni odnos, i angažovano lice ima neka prava ali znatno reduciranija i manja u odnosu na zaposlene radnike kod naručioca posla.
Komentari