INDUSTRIJA I HANDMADE

Greše oni koji misle da je „team building”, genijalna inovacija HR- ova širom sveta. Za one koji ne znaju, i koji ne piju vodu sa korporativnih izvora(a ima i takvih), ovo razvijanje timskog duha je zamišljeno kao svojevrstan red sastančenja, red uživanja i bahaćenja, koje se obavezno završi kroz postavljanje viših targeta, bildovanje zajedničkih vrednosti, presečeno luksuzom radi lakšeg ulaska u naredni ponedeljak. Jer treba krenuti iznova i ponovo iz početka. A svaki početak je težak, i to je opšte poznata stvar.

Razvijanje timskog duha ima svoju socijalističku predistoriju koja se zove radničke sportske igre. Zadržalo se to i danas, sa manje luksuza, u sindikalnim motelima, uz pasulj se “provodi“ radnička klasa koja ne radi u fabrikama. I koja se nada da ih niko neće maknuti iz njihovog raja do penzije. Ovi koji danas rade u fabrikama imaju drugačiju percepciju raja od njih.

Negde van svih ovih tokova imamo preduzetnike koji se bore sa svojim zaposlenima, fiskusom, konkurencijom, kupcima, dobavljačima i birokratijom. I još sa mnogim stvarima koje se ne mogu opisati , bar ne-pristojnim rečnikom. Težeći da naplate svoju muku , krv, znoj i suze , u eri industrije koje nema ili je ima u naznakama, u eri IT sektora, svesni su da svoje proizvode mogu praviti industrijski ili handmade. Oni koji se bave uslugama takođe ih mogu pružati industrijski ili handmade.

Upravo u ovoj dilemi kriju se najrazličitiji talasi nerazumevanja između privrednih aktera. Većina bi volela da proizvod i uslugu pravi industrijski(sa što manje troškova, serijski, šablonski), ali da sve to naplaćuje kao ručni rad(skupo). Sa druge strane potrošači žele da dobiju ručni rad, za male paretj da im se neko potpuno posveti ako može besplatno bilo bi idealno .

Suštinsko nerazumevanje jednih i drugih postoji na sve strane. Kontaminirane proizvodne snage i proizvodni odnosi, podižu ekologiju, organsku proizvodnju i handmade na pijedestal koji im nije nikada pripadao. Ljudi će sve više tražiti to, ali.... Sve je više Varvara a sve manje Rimljana. U tome je problem.

Komentari

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Administratori zadržavju pravo da – ukoliko ih procene kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili administratora kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Administratori nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.