Akcija

Nije daleko od istine tvrdnja da je sa akcijama srpska privreda ušla u fazu ekstaze. Danas o akcijama pričaju i o njima razmišljaju gotovo svi građani Srbije. Čak i oni duboko indoktrinirani sedamdesetim[1] godinama, sa elaboratima al se tada dobro jelo, putovalo, živelo, i kakvi su krediti bili, ne odbacuju akcije, koje su relikt kapitalističkog društva bazirane na privatnoj svojini i na mogućnosti da se kao hartije od vrednosti utrže na tržištu kapitala.
Oni bi prvi da ih prigrabe, prodaju za vrednost u svojoj glavi koja nema veze sa tržištem, ali ima sa petodesetogodišnjim pranjem mozga. Kada se taj san rasprši kao što se raspršio i etatistički mehur od sapunice, onda im je kriva država, ili društvo koje ih jeli nije dovoljno poštovalo jer su oni stvarali, a drugi sada razgrađuju.
Akcija garantuje samo neka prava. Pravo na dividendu, na upravljanje, na srazmeran deo likvidacione mase, na učestvovanje u odlučivanju, prenosivost, pravo preče kupovine, prekup i otkup, pravo dobijanja poslovnih informacija itd. Neki su ova prava shvatili krajnje bukvalno. Tada njihovih 30 procenata brzo postane 130 procenata, pa dopingovani demagogijom, naprave radničku barikadu, i čekaju da gazda popusti kajš. Da im vrati firmu, u kojoj su ostavili mladost.
Akcijama se u Srbiji, trguje na berzi, ali ima i vanberzanskog preuzimanja. Akcija ima i prilikom osnivanja novih firmi, pa se u startu definišu pravila.
Osim cene akcija bilo je primedaba i na raspodelu dividende[2]. A nje uglavnom nema. Zamenjuje je investiranje. Još jedna strana reč u tranzicionoj Srbiji .Na kraju akcije su zamenile deonice. Deonice su ostale negde u udžbenicima.
Akcionari defakto jesu suvlasnici. Ali matematika je neumoljiva. Kontrolni paket većinskom vlasniku daje pravo da marginalizuje manjinske akcionare. Druga je stvar da li će oni akcije prodati njemu ili pak nekom drugom investitoru ili će ih pak držati iz kaprica za sebe. Za svoje potomke. Za neko novo vreme, i tržište sa više sluha. Uostalom to je stvar ekonomske logike, i poslovne kulture.

[1] Po svim relevatnim sondažama javnog mnjenja ima ih puno.
[2] Pravo na srazmeran deo dobiti preduzeća. O njemu odlučuje Skupština akcionara.

Komentari

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Administratori zadržavju pravo da – ukoliko ih procene kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili administratora kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Administratori nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.